Muzeum poutního kostela Kößlarn
Kößlarn, okres Passau
KATEGORIE: Řezbářství • Sakrální památky • Náboženství
-
Marktplatz 35, D-94149, Kößlarn
Tel: +49-8536-268
info@kirchenmuseum-koesslarn.de
www.kirchenmuseum-koesslarn.deZŘIZOVATEL: Nadace farního kostela Kößlarn
Otevírací dobačt, so, ne 13 - 16 hod a po předchozí domluvě
-
- prohlídky s průvodcem
- speciální programy pro děti/školy
- cizí jazyky: čeština
Součástí poutního kostela v obci Kößlarn je poslední kompletně dochované středověké opevnění v oblasti tzv. Starého Bavorska. Od roku 2008 tvoří působivou kulisu pro Muzeum poutního kostela.
Mezi hlavní témata expozice patří historie opevnění kostela a vznik poutního místa v souvislosti s nalezením obrazu Panny Marie ve stromě jalovci v roce 1364. Pozornost je věnována také bohatým církevním zvykům vázaným k poutnímu místu, jako je například palmové procesí na počátku velikonočního týdne a bohatá slavnost dožínek v pozdním létě. Jedním z vrcholů expozice je liturgický poklad kostela, který se během staletí postupně rozrůstal. K nejvzácnějším exponátům patří ozdoby milostivého obrazu, votivní dary a poutní devocionálie z posledních čtyř staletí. Jedinečné dílo představuje pozdně gotická socha velikonočního osla z roku 1481 (viz fotografie), k níž se váže také ztvárnění Božího hrobu ze stejného období. Velkému zájmu návštěvníků se těší dvoje jesličky. Starší z nich pocházejí z období baroka a některé figurky byly vyrobeny v dílně v Schwanthalu v 18. století. Mladší „Mnichovské jesličky“ tvoří 200 detailně vyřezávaných a oblečených figurek. Mezi nejvýznačnější předměty kostelního bohatství patří také nejstarší mešní roucho pasovské diecéze z období kolem roku 1480.
Muzeum je obsahově i stavebně úzce propojeno s pozdně gotickým poutním kostelem. Vedle nádherné barokní výzdoby je nejvzácnějším předmětem Kößlarnská stříbrná Madona, dílo pasovského stříbrotepce Balthasara Waltenbergera z roku 1488.