Muzea tří regionů Jihočeský kraj | Horní Rakousko | Dolní Bavorsko

Museen in der Dreiländerregion Südböhmen | Oberösterreich | Niederbayern

Nacházíte se

Památník Franze Stelzhamera Pramet

Pramet, okres Ried im Innkreis

KATEGORIE: Osobnosti

 • Großpiesenham 26, A-4925, Pramet
  Tel: +43-7754-8387
  gemeinde@pramet.ooe.gv.at
  www.landesmuseum.at

  ZŘIZOVATEL: Země Horní Rakousko

  Otevírací doba

  1. duben - 31. říjen: denně 9 - 12 a 15 - 17 hod

  • parkoviště
  Další nabídka
  • prohlídky s průvodcem

Obec Großpiesenham vešla do historie německé literatury zásluhou Franze Stelzhamera (1802 - 1874), zřejmě nejznámějšího básníka nářečí v jihoněmeckém jazykovém prostoru. Z jeho pera pochází i text hornorakouské státní hymny „Hoamatland“.
Stelzhamer se narodil roku 1802 jako syn malého rolníka v obci Großpiesenham, Pramet v okrese Ried im Innkreis. Navštěvoval gymnázium v Salzburgu a poté studoval práva v Grazu a Vídni, své vzdělání však nedokončil. Od roku 1824 vedl přelétavý tulácký život herce, spisovatele a umělce slova. Roku 1837 se proslavil díly svým básním v lidovém jazyce „Lieder in obderenns’scher Volksmundart“. Jako novinář pracoval Stelzhamer do roku 1842 ve Vídni, v Horním Rakousku, Salzburgu i Německu. Čestný honorář přidělený zemí Horní Rakousko mu nakonec umožnil vést zajištěný život. V roce 1868 se usadil v obci Henndorf u Wallersee, kde roku 1874 také zemřel.
Franz Stelzhamer je považován za nejvýznamnějšího představitele hornorakouské básnické tvorby v nářečí z venkovského a selského prostředí. Díky muzikálnosti svého jazyka i své tvůrčí síle slouží bezpočtu básníků za nepřekonatelný vzor.
V jeho rodném domku v Großpiesenham, malé roubence, byl vytvořen jeho památník. Ve světnici nazývané „Muada­stüberl“ pozná návštěvník prostotu a chudobu tehdejšího života. Dům je obýván, jeho vlastníkem je Horní Rakousko a odbornou péči o něj zajišťuje Hornorakouské zemské muzeum. Památník je přístupný bezplatně od dubna do října.