Skanzen Kouřový dům Mondsee a Selské muzeum Mondseeland
Mondsee, okres Vöcklabruck
KATEGORIE: Zemědělství • Řemesla • Skanzeny
-
Hilfberg 6, A-5310, Mondsee
Tel: +43-664-3406020
info@museummondsee.at, info@mondsee.at
www.bauern.museummondsee.atZŘIZOVATEL: Spolek selského muzea Mondseeland, Vlastenecký spolek Mondseeland – Spolek pro kulturu a historii
Otevírací doba1. květen - 28. srpen: út - ne 10 - 18 hod, 30. srpen - 2. říjen: út - ne 10 - 17 hod, 8. říjen - 26. říjen: so, ne a svátky 10 - 17 hod; prohlídky s průvodcem po telefonické domluvě
-
- prohlídky s průvodcem
- speciální programy pro děti/školy
V nejstarším skanzenu na území Horního Rakouska je možné navštívit tzv. kouřový dům i jeho vedlejší stavby. Tento dům byl kdysi v regionu Mondsee všeobecně rozšířeným typem selského dvora. Dřevěná roubená stavba, označovaná jako „Mittertennhof“, sdružuje pod jednou střechou obytný dům, stáj i seník a je vybavena obvyklým domácím nářadím a zařízením. Zvláštností domu je chybějící komín. Kouř odchází volně střechou a vysušuje tak obilí skladované v patře.
Pro zachování tohoto typu domu pro budoucí generace vznikl v roce 1949 „Vlastenecký spolek Kouřový dům Mondsee“. V roce 1959 byl vybrán vhodný dům, rozebrán, převezen a znovu postaven na novém místě. Stavební celek doplňují vedlejší objekty, jako například výminek a chatka s archaicky vyhlížejícími loďkami, které se v oblasti Mondsee tradičně vyráběly z jednoho kusu kmene.
V roce 2009 vzniklo moderní přestavbou původní pomocné hospodářské budovy „Selské muzeum“, které dnes slouží jako hlavní vstup do skanzenu. Selské muzeum Mondseeland nabízí návštěvníkům cestu čtyřmi staletími zemědělské tradice regionu. Jednotlivé tematické okruhy, jako například lesní práce, obhospodařování pastvin či polní hospodářství jsou členěny na období pravěku (6000 let zemědělství v regionu Mondseeland), období do počátku industrializace (až do padesátých let 20. století) a konečně období rychlé strukturální přeměny venkova až po současnost. Prostřednictvím nejrůznějších akcí a workshopů, například workshop věnovaný výrobě historického oplocení, usiluje Selské muzeum ve spolupráci se Skanzenem Kouřový dům o přiblížení života a práce selského lidu široké veřejnosti.