Muzeum barvířství Gutau
Gutau, okres Freistadt
KATEGORIE: Užité umění • Řemesla • Průmysl
-
St. Leonharder Straße 3, A-4293, Gutau
Tel: +43-676-6854983
faerbermuseum@aon.at
www.gutau.atZŘIZOVATEL: Spolek Muzeum barvířství Gutau
Otevírací dobaProhlídka muzea probíhá s průvodcem: květen až říjen: st 10 - 12 hod, pá 15 - 17 hod, ne 14 - 16 hod a po předchozí domluvě
-
- prohlídky s průvodcem
- speciální programy pro děti/školy
- cizí jazyky: angličtina, čeština
Textilní průmysl byl kdysi jedním z nejvýznamnějších odvětví oblasti Mühlviertel. Barvířské řemeslo, které zde existovalo již od 17. století, zažilo svůj největší rozkvět v době, kdy se rozšířilo pěstování lnu a vznikl bezpočet domáckých tkalcoven.
Barvířský dům rodiny Zötlů v Gutau je jednou z nejpozoruhodnějších stavebních památek tradičního barvířského řemesla, které zde bylo provozováno až do roku 1968. Muzeum bylo otevřeno v roce 1982. V sedmi výstavních místnostech se návštěvníci seznámí s prací dřívějších barvířů. Barvení vlny a látek různých druhů probíhalo v měděných kotlích v kotelně. Samotný modrotisk je proces barvení za studena, při němž se používá vzácné barvivo indigo, dovážené původně z tropických zemí. Plátno se barvilo ve velké zapuštěné nádobě z dubového dřeva, nazývané „Küpe“, do níž se vkládalo v původním surovém stavu nebo v případě modrotisku potištěné speciálním lepem. Poté se plátno rozvěsilo na kruhové konstrukce a ponořilo do studeného indiga.
Vysokou uměleckou úroveň zpracování látek dokládá řada dochovaných vzácných šablon na výrobu modrotisku, které se zpravidla vyřezávaly z lipového dřeva a pomocí mosazných čepů zdobily ornamenty. Expozici doplňují vzorníky, cestopis Josefa Zötla i další dokumenty.
Nejzajímavějším exponátem muzea je funkční mandl o hmotnosti 12 tun, délce 6 metrů a stáří více než 300 let. Toto zařízení umožňovalo pomocí opakovaného navíjení obarveného i surového plátna přes dřevěné válce vytvořit na látce požadovaný lesk.