K-Hof – Muzea Komorní dvůr Gmunden
Gmunden, okres Gmunden
KATEGORIE: Archeologie • Keramika • Lázeňství • Náboženství
-
Kammerhofgasse 8, A-4810, Gmunden
Tel: +43-7612-794-420
Fax: +43-7612-794-429
museum@gmunden.ooe.gv.at
www.k-hof.atZŘIZOVATEL: Město Gmunden
Otevírací dobast - ne 10 - 17 hod, každá první středa v měsíci 10 - 21 hod; červen - srpen a doba vánočních svátků: út - ne 10 - 17 hod, poslední prohlídka 16 hod; skupiny a školní třídy po předchozí domluvě i mimo otevírací dobu
-
- prohlídky s průvodcem
- speciální programy pro děti/školy
- cizí jazyky: angličtina
K-Hof – Muzea Komorní dvůr v Gmundenu nabízejí průřez historií města a oblasti Traunsee od geologických počátků až po 21. století. Expozice jsou členěny podle jednotlivých témat.
Archeologie: Nestarší kompletně dochovaná keramická nádoba lokality byla vytvořena před 3500 lety a pochází z pohřebiště z doby bronzové. Vykopávky odkryly v Gmundenu vedle staré solné stezky směřující do oblastí na úpatí Alp také římský venkovský dům s hrnčířskou dílnou z 3. století.
Gmunden ve středověku: roku 1278 za císaře Rudolfa I. byl Gmunden povýšen na panovnické město. V roce 1324 obdržel vlastní správu a jako hlava města byl dosazen městský soudce.
Náboženství a politika: V době selských válek v letech 1625 až 1626 se oblast Gmundenu, coby sídla místodržícího Adama Grafa Herberstorffa, stala ohniskem evropských náboženských válek.
Sůl a císař: Gmunden byl jako sídlo vyššího správního úředníka pro obchod se solí pravidelně navštěvován habsburskými panovníky. Díky obchodu se solí se zde rozvinul povznesený životní styl, v němž mimořádné postavení zaujala proslavená gmundenská keramika.
Gmunden - lázeňské město: Zánik obchodu se solí a modernizace dopravy a přepravy v 19. století proměnily Gmunden v rekreační lokalitu. Město povýšilo na mezinárodní lázně, které si oblíbila šlechta i umělecké kruhy.
Gmunden - město keramiky: Od počátku 20. století spolupracovali Franz a Emilie Schleiß v Gmundenu s mezinárodně známými umělci.
Klo & So: Muzeum historických sanitárních předmětů v Komorním dvoře přibližuje kromě výroby sanitární keramiky také proměnu hygienického standardu i poutavou a originální historii tohoto „tichého místečka“.